TEKNİK ŞARTNAMELER | anasayfa
RAFADAN KAFADAN
Yumurtadan daha dün çıkmış: “Bilgiçlik taslayan toy kimse” anlamında kullanılan bir söz.
Yumurta kapıya dayanmak (veya gelmek): Yapılacak iş için zaman çok daralmak
Yumurtaya kulp takmak: Bahane bulmakta usta olmak.
Yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmez: Aslını inkar eden, özünden utanan kişi

BİLMECELER, TEKERLEMELER
Yum yum yumurta.Kalmamış hiç dolapta.Annem pazara gitti,Aldı bana yumurta.Yumurtayı boyamışlar.Allı güllü,allı güllü.Bizim evde yumurta çok;Gel yiyelim, haydi yürü.

Yumurta tık tık elinden bıktık. Koştum, eve vardım: “Baban doğdu” dediler, kucağıma bir yumurta verdiler. Yumurta elimden düştü, içinden kocaman horoz çıktı, sokağa kaçtı. Kovalamaya başladım. Taş attım değmedi. Ceviz attım. Cevizden bir kocaman ağaç bitti. Üstündeki cevizleri düşüreyim diye taş attım, değmedi. Toprak attım; ağacın başı tarla oldu. Kimi dedi: “Buğday ek”, kimi dedi: “Karpuz ek.” Karpuz ektim. Öyle karpuz verdi ki tarla, develer taşıyamadı. Karşıma bir adam çıktı: “Karpuzundan versene” dedi. Bir karpuz verdim, bir ordu yedi, yarısı arttı… Ben de bir karpuz keseyim, dedim. Keserken çakım içine kaçıverdi. Elimi soktum, alamadım. Gözümü soktum, göremedim. Kendim girdim, yedi sene aradım, bulamadım. Yedi sene gezdim, dolaştım, sonunda karpuzun kapısına ulaştım.

Gıt gıt gıdaak,Yumurtam sıcaak,İnanmazsan gel de baak

Bozkırın ortasında yaşlı bir meşe, yaşlı meşede on iki dal, on iki dalda dörder yuva, dörder yuvada yedişer yumurta! Cevap: Bir yıl, Aylar, Haftalar, Günler
Eğri büğrü bir dal var. Dal üstünde bir börek var, börekte de bir yumurta var. Cevap: Nohut
Beyaz fıçıda iki renkli içki. Cevap: Yumurta
Bir ağaç üstünde yüz yirmi yumurta. Cevap: Darı
Aksaray ortasında sarı papaz oturur. Cevap: Yumurta
Kırıldığı zaman kullanılan şey nedir? Cevap: Yumurta

Yumurta kutuları ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kolilerden tablo, daktilo ya da iğnedanlık yapabilirsiniz.

Yumurta Kolisi ile Tablo
Boş olan yumurta kolisini, boyalarınızı alın ve istediğiniz deseni kolinin üzerinde yapmaya başlayın. Aldığınız yumurta kolisinin temiz olmasına dikkat edin ki sanat eseriniz yumurta kokmasın. Çıkıntı kısımlarına daha belirgin görünmesini istediğiniz deseni çizebilirsiniz. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Yumurta Kolisi ile İğnedanlık
Türem Yumurta’nın 6’lık kolisi ile annenize güzel bir hediye verebilirsiniz. Evde kullanılmayan küçük kumaş parçalarını alın ve içlerine biraz sünger koyun. Kumaşları bohça şeklinde kapatın ağzını ya paket lastiği ile ya da bir iplikle bağlayın. Yaptığınız bohçaları kolinin yumurta konulan yerlerine yerleştirin. Üzerlerine de toplu iğneleri ve dikiş iğnelerini saplayın.